Медия без
политическа реклама

Все повече тийнейджъри стават приятели с AI чатботове

Pixabay

Тийнейджърите все повече се доверяват на чатботовете с изкуствен интелект като начин да изследват приятелството. Понякога обаче съветите на AI другарчетата им могат да отидат твърде далеч, предупреждават експерти.

 

Милиони млади потребители споделят в социалните мрежи, че намират чатботовете за полезни, забавни и дори подкрепящи. Но те също така описват, че се чувстват пристрастени към тях - усложнение, за което експерти алармират. 

 

Това повдига въпроса как бумът на изкуствения интелект влияе върху младите хора и тяхното социално развитие и какво може да бъде бъдещето, ако тийнейджърите и обществото като цяло станат по-емоционално зависими от ботовете.

 

Ботът Psychologist например е един от най-популярните в платформата на Character.AI и е получил повече от 95 милиона съобщения, откакто е създаден. Той се опитва да помогне на потребителите да се включат в "когнитивно-поведенческа терапия", която помага на хората да се справят с проблемите, като променят начина си на мислене. Не е ясно обаче дали ботът е бил надлежно обучен, както и дали изобщо трябва да се разчита на него за помощ.

 

Според д-р Кели Мерил, доцент в Университета в Синсинати, която изучава ползите от комуникационните технологии за психичното и социалното здраве, чатботовете могат да помогнат за намаляване на чувството на депресия, тревожност и дори стрес. Тя обаче предупреждава, че много от тези чатботове не са съществували за дълъг период от време и са ограничени в това, което могат да правят. 

 

“В момента те все още грешат в много неща. Потребителите, които нямат AI грамотност, за да разберат ограниченията на тези системи, в крайна сметка ще платят цената" - посочва д-р Мерил, която е загрижена дали тийнейджърите ще могат наистина да преминат от онлайн ботове към истински приятелства в реалния живот.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?