Медия без
политическа реклама

Китайският робот Tiangong върви сам и изкачва стълби

Пекинският иновационен център за хуманоидни роботи представи Tiangong - хуманоиден робот с общо предназначение, който може да се движи със стабилна скорост от 6 км/ч, както и да преминава склонове и стълби "в условия на слепота".

Организацията е открита през ноември миналата година - това е "първият в Китай център за иновации в областта на хуманоидните роботи". Центърът е част от нов технологичен клъстер от повече от сто технологични компании в областта на роботиката, които са се обединили, за да създадат цялостна производствена верига, включваща производство на основни компоненти, разработване на приложения и цялостно сглобяване на роботи. Той е и съвместно предприятие между Beijing Yizhuang Investment Holdings Limited, UBTech Robotics, Xiaomi и Beijing Jingcheng Machinery Electric.

Задвижван от платформа с отворен код, Tiangong е обявен за "първия в света пълноразмерен хуманоиден робот, способен да работи само с електрическо задвижване". Въпреки че има и други претенденти за тази титла, сред които Unitree H1 и наскоро възроденият Boston Dynamics Atlas. Това, което отличава Tiangong, е способността му да се движи със скорост 6 км/ч благодарение на решение, наречено State Memory-based Predictive Reinforcement Imitation Learning. Освен това той преодолява стълби и склонове, без да използва система за 3D сканиране - роботът регулира действията си по време на движение, като използва шест-осни сензори за сила за обратна връзка.

Tiangong е висок 163 см и има маса 43 кг. Той работи с батерия с капацитет 15 Ah и работно напрежение 48 V. Ръцете имат три степени на свобода, а ставите на краката - шест; машината има инерционни измервателни единици на борда и вграден Wi-Fi. Известно е също, че изчислителният блок на робота има производителност от 550 трилиона операции в секунда. Tiangong се характеризира с код с отворен код и "съвместима мащабируемост" - може да се използва в производството, науката и дори в дома.

 

 

Ключови думи:

Tiangong, робот, Пекин, Китай

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?