Медия без
политическа реклама

Център за данни ще топли част от Бохум през зимата

Топлината на център за данни, разположен в Бохум, Германия, ще се съхранява в изоставена мина и по-късно ще се използва в система за централно отопление. Според Datacenter Dynamics проектът на местния Рурски университет има за цел да демонстрира потенциала на съхранението на топлинна енергия в мините (MTES). Проектът се финансира по подкрепяната от ЕС схема PUSH-IT, която разглежда подземните съоръжения като устойчиви съоръжения за съхранение на енергия.

Университетът експлоатира собствена термична електроцентрала от 2019 г. насам. Тя разполага с два модула за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия с обща мощност 9 MW и три газови котела с обща топлинна мощност 105 MW. Топлоелектрическата централа не само отоплява университетския кампус, но и осигурява енергия за 5000 апартамента, 760 частни домове и 115 промишлени сгради. Операторът е Unique Wärme, съвместно предприятие между университета и общинското дружество Stadtwerke Bochum, частично притежавано от местните власти.

Енергийните модули са разположени непосредствено над мината Мансфелд, която е дълбока до 120 метра и е затворена през 1963 г. MTES ще позволи излишната топлина от центъра за данни и други технически съоръжения на университета да бъде изпращана под земята през лятото с помощта на термопомпи. Там тя ще се съхранява в сондажи, откъдето ще може да се връща в отоплителната система при необходимост, когато търсенето е особено голямо, т.е. през зимата.

Очаква се MTES да може да увеличи използването на възобновяеми енергийни източници и да изглади пиковите натоварвания на отоплителната система през зимните месеци. Това, наред с другото, ще доведе до намаляване на въглеродните емисии и разходите за експлоатация. Според координаторите на PUSH-IT, MTES все още е във фаза на разработка, като се предвижда пилотните кладенци да бъдат създадени през есента.

Подобен проект се разработва и в рамките на Единбургския университет, където също се предлага "отпадната" топлина от суперкомпютърен център за данни да се съхранява в стара шахта, преди да се използва за отопление на местните домове. Ако изчисленията на учените се потвърдят, тази схема ще позволи да се отопляват поне 5 хил. къщи. Водата от подземните мини обаче може да се използва и само за охлаждане на центрове за данни.

Ключови думи:

Unique Wärme, Stadtwerke Bochum, MTES

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?