Медия без
политическа реклама

Легалният допинг

Значението на съня преди мач е осъзнато първо от сър Алекс Фъргюсън

10 Авг. 2019Списание 4-4-2
 YouTube
Ник Литълхейлс по време на една от лекциите си за правилно спане при спортистите.

Имаше години, когато суперзвездите във футбола едва намираха време за сън между запоите в барове и появата на тренировка на следващата сутрин. "Спрях с алкохола, но само докато спя", саркастично подмята по този повод легендарният Джордж Бест.

Всичко обаче се променя в средата на 90-те години на ХХ век, когато до сър Алекс Фъргюсън достига писмо от продавач в магазина за мебели "Слъмбърленд". Подателят Ник Литълхейлс пита мениджъра на "Манчестър Юн" дали се е замислял как здравият нощен сън може да повлияе на представянето на играчите му. Заинтригуваният сър Алекс подканя Литълхейлс да изготви доклад за неговия отбор.

Изненадващо, футболистите слушат с интерес. Особено Гари Палистър, който има проблем с гърба, та се налага да лежи на пода в клубния автобус при пътуванията за мачове навън. Литълхейлс установява, че болките при Палистър са провокирани от прекалено твърд матрак и му осигурява много по-мек, както и възглавница с т.нар. мемори пяна. Изненадващите резултати карат след няколко седмици Райън Гигс и самият Фъргюсън също да станат клиенти на Литълхейлс. Бизнесът му потръгва, защото из футболния свят се разчува бързо. Той

 

осигурява цял камион със завивки и възглавници

 

за английския национален отбор по време на световното първенство през 1998 г. във Франция. Търговецът става популярен и в английските вестници, като скоро се превръща и в първия треньор по спане във футбола.

Той започва да чете лекции по цял свят пред най-популярните спортни отбори за влиянието на съня върху нивото на игра. В "Арсенал" се запалват по идеята най-вече Тиери Анри и физиотерапевтът Гари Левин. Последният препоръчва Литълхейлс на тогавашния селекционер на националния отбор на Англия Свен-Горан Ериксон и в резултат специалистът по правилно спане проверява всяка от стаите в тренировъчната база на Англия на Евро 2004, а също създава индивидуално досие на всеки футболист, в което са включени начинът му на живот, хранителният режим и подготовка за сън. Благодарение на това всеки от играчите получава съответни съвети. Ник Литълхейлс става още по-търсен и е нает да свърши подобна работа и за националния тим на Великобритания по колоездене.

Постепенно все повече отбори отдават значение на добрия и правилен сън. "Манчестър С", "Ливърпул" и "Тотнъм", а и "Реал" (Мадрид) също се консултират с Литълхейлс, също и с други новопоявили се експерти в тази област. Клубове като "Саутхемптън", "Борнемут" и "Брентфорд" пък използват нови портативни технологии, за да следят за отдиха на своите футболисти и да го подобрят.

Тази практика става много популярна в САЩ, където отборите

 

постоянно преодоляват по няколко часови пояса 

 

и грамотният сън е просто задължителен. През 2016 г. Чери Мах, която е специалист в тази област и помага на звезди от НБА, НХЛ и бейзболната лига, получава покана от телевизия ESPN да работи по проекта "Графикът на опасностите". Тя разработва формула за сън, по която се предвиждат загуби за отборите от НБА въз основа на предстоящите им пътувания. Мах определя 42 мача, които тя счита, че единият отбор ще загуби заради умора, и се оказва права в 29 от случаите. През следващия сезон тя вече познава 42 от 54 мача.

През 2014 г. Чери Мах провежда революционно изследване в колежански отбор по баскетбол от Станфордския университет. То показва, че тези, които увеличават продължителността на съня средно със 110 минути и спят по 8-10 часа,

 

повишават точността при стрелба към коша с 9%

 

и подобряват спринта си на 25 метра с 0,7 секунди. Подобен скок в резултатите е съпоставим с ефекта от прием на допинг, като разликата е, че сънят си е напълно легален.

Резултатите от тези изследвания бързо стигат до Европа. И отговорникът по спортните науки към "Саутхемптън" Алек Грос се заема с въпроса в прочутата "Черна кутия" (стаи, където неговият екип преглежда планини от статистики, за да вземе научно обосновани решения по всички въпроси - от мениджмънта и намирането на нови играчи, до графика за тренировки във фитнеса).

Тогавашният мениджър на "Саутхемптън" Маурисио Почетино моли Грос да се задълбочи в изследванията и това довежда до откритието, че дори една нощ лош сън е в състояние да отслаби имунната система на играчите и да увеличи риска от травми. А недоспиване в течение на 64 часа намалява осезаемо силата, като води до нарушаване на координацията и повишава възможността от разтежение. Липсата на пълноценен сън води и до растеж на нивото на хормона на стреса - кортизол, а вследствие на това организмът започва да яде собствените си мускулни запаси, което също води до разтежения и разкъсване на мускулни влакна.

Изследванията водят до конкретни стъпки. Всяка сутрин всеки от играчите на "Саутхемптън"

 

трябва да оцени съня си по 10-бална скала,

 

използвайки приложение с анкета за личното самочувствие. Ако рейтингът му падне под безопасния праг, спортно-техническият екип започва да го следи с портативни устройства. Футболистите също така имат списък със забранени храни и напитки, които не трябва да приемат вечер. В лѝстата попадат кофеин, подсладени напитки и мазна храна, тъй като всички те се усвояват по-дълго и повишават телесната температура, с което забавят процеса на заспиване. Футболистите получават и млечни протеинови напитки за ускоряване на възстановяването и стимулиране на съня.

"Някои от играчите бяха снабдени с индивидуални спални комплекти, които им помагат да спят през седмицата. В тях се включват завивки и възглавници с определена дебелина, също и затъмняващи щори при неколцина", обяснява Грос.

Умората пък се оказва главният проблем за селекционера на Мексико Хуан Карлос Осорио преди Мондиал 2018. Голяма част от отбора пропътува над 10 000 км от Мексико до Русия, като след това изминават с полети още към 5600 км за мачове в Москва, Ростов и Екатеринбург. Осорио говорил с Алекс Фъргюсън, който го запознава с учения Робин Торп. Последният съставя, заедно с треньора, подходящ режим за сън на мексиканските футболисти. В Русия са изпратени индивидуални матраци, а в стаите се поддържа температура от 18 градуса, която помага на играчите да заспят по-бързо. Графикът за тренировки е изготвен, като се взема предвид най-доброто време за сън. Футболистите получават препоръка

 

да спрат използването на мобилни телефони

 

около час преди лягане. Светлината от тези устройства може да попречи на изработката на хормона мелатонин, който е важен за "потапянето" в дълбок сън и възстановяването. Също така след мачове мексиканските национали получават напитки на основата на вишна, които помагат за по-лесно заспиване.

Играчите, от своя страна, приели сериозно препоръките. Дори в нощта преди мача с Южна Корея капитанът Рафаел Маркес излиза от хотела към 10 ч. вечерта и моли разгорещените фенове, които са се събрали да пеят и подкрепят тима заедно с десетки мариачи, да бъдат по-тихи, за да не пречат на футболистите да заспят. Наспиването дава своя принос на другия ден за победата с 2:1, която прати мексиканците на 1/8-финал.

Швейцарският национал и халф на "Арсенал" Гранит Джака също знае цената на съня. Той дори е нещо като "опитно зайче" за компанията за спортна екипировка "Ъндър Армър", като представя тяхната нова линия продукти за сън. Преди заминаването за Мондиал 2018 домът на Джака в Лондон е обзаведен с високотехнологични лампи, които помагат за заспиването, както и с нов матрак. Играчът получава и специални очила, с които да гледа телевизия или мобилния си телефон, без очите му да се раздразват от синята светлина. Преди лягане Джака облича удобна пижама, струваща 200 долара, след което ляга на чаршафи със специални керамични нишки, които регулират температурата на тялото. За да не му пречи нищо на съня, халфът на "Арсенал" ползва и устройство за потискане на шума, а специална техника записва фазите му на сън. Навиците на Гранит Джака впечатляват съотборника му в националния тим Рикардо Родригес, с когото са в една стая. Левият бек на "Милан" дори си заема едни очила за сън по време на световното първенство.

Но дори и наличието в собствения дом на креват с кралски размер и балдахин не дава гаранция, че един футболист ще се наспи добре. Набитата структура и мощните бедра на Серхио Агуеро

 

не му дават да спи добре

 

до момента, в който от "Манчестър С" не се свързват с Ник Литълхейлс, за да го помолят за съдействие.

"Агуеро не можеше да разположи добре бедрата си, когато спи на една страна, и вероятно това е причината за честите му травми в подколенните сухожилия. Стойката на тялото му в леглото бе неправилна, което влияе и на съня му. Той също така има и някакво модерно кожено легло, чийто скъп матрак обаче бе неподходящ", разказва по-късно Литълхейлс, който препоръчва на Агуеро по-гъвкав матрак, разработен за неговия ръст и тегло, както и по-тънки възглавници, които да изравнят врата и гърба му.

Специалистът също така разбира, че лошият сън на Агуеро е резултат и от южноамериканските порядки, които той прилага и в Манчестър. "Температурата в дома му винаги бе 16-18 градуса. Това е идеално за сън, но той често вечеряше към 23.00 ч., което се счита за нормално в Аржентина и Испания. Но не и когато трябва на сутринта да сте рано на тренировка. Всеки човек има свой хронотип, който да определя дали е сутрешен или нощен тип - чучулига или сова. Агуеро ненавижда да става рано и би искал да тренира през деня, ако може да избира", допълва Литълхейлс.

Затова и на аржентинеца му е препоръчан 90-минутен сън през деня, който да му помага да се наспи напълно и вече да не е задължен да изпълнява нормата си за нощен сън. Само една неделя след разговора си с Литълхейлс, случайно или не, Агуеро бележи четири гола на "Тотнъм".

Експертът по сън има за клиент и Джеймс Милнър, когато английският национал още е в "Манчестър С".

"Джеймс има мач от Шампионската лига в 19.45 ч., след който се връща към 1 ч. след полунощ в дома си и още е под влияние на играта. Затова остава на първия етаж, за да играе на Xbox до зазоряване, чакайки да усети умора. След това отива към леглото или заспива направо на дивана. Събужда се преди обед, тъй като след мач няма тренировка, но така нарушава обичайния си режим", обяснява Литълхейлс.

Той препоръчва на Милнър да си ляга в 2 ч. през нощта след късен мач, но да става обичайно - в 6.30 ч. Така преминава през трите цикъла от 90 минути, които човек минава, преди да се събуди. Ако все още изпитва умора, то може да поспи от 13.00 до 15.00 ч. или от 17.00 до 19.00 ч., когато енергията спада. Това помага на Милнър да не чувства умора.

Подобни въведения правят и в по-малките клубове. Мениджърът на "Борнемут" Еди Хауи се обръща за помощ към д-р Роб Даниъл и получава

 

маски за сън за всички от отбора

 

"И аз ги ползвах. Те действително помагат за по-добър сън", признава Хауи.

Въпреки че "Брентфорд" е един от втородивизионните клубове с най-малък бюджет, оттам се свързват с американската компания Whoop, която произвежда смарт часовници за измерване на качеството на сън на професионалните спортисти.

"Добре наспалите се играчи са по-възприемчиви на тренировки и при тактическите разбори, а и във фитнеса. Те са по-проницателни и живи. Развиват се по-ефекивно от останалите, които не са си починали и възстановили нормално", казва директорът по кондицията Крис Холсам.

В света на спорта все повече обръщат внимание на съня. Преди няколко години Рахим Стърлиг моли за почивка тогавашния селекционер на Англия Рой Ходжсън, тъй като е изтощен. "В началото получи обилна доза критики, но сега хората започват да разбират какво влияние оказва сънят върху играта. Преди се считаше за нормално, ако си изморен и си спал само 6 часа. Но ние имаме изследвания, които показват опасностите при недоспиване. Футболистите трябва да знаят това. Нормално е да си уморен, но това трябва да се поправи", коментира още Литълхейлс.

Все повече клубове действат по свой начин, за да осигурят добра почивка на играчите си. В "Суонзи" през сезон 2014/15, когато мениджър е Гари Монк, се поръчват 30 надуваеми капсули за сън, за да подремнат в тях футболистите между сутрешната и следобедната тренировки. В новата тренировъчна база на "Манчестър С" всички 32 спални са облицовани със светлозелени тапети с намаляващи кръгове, които помагат на футболистите да заспят.

 

СПЕЦИАЛНА ИЗРАБОТКА

Фирмата за матраци Simba разработва хибрид между седалка и легло за самолет, за да може Гарет Бейл да спи по-удобно по време на полет. А на уелсеца му се падат средно по 35 пътувания със самолет годишно. Разработката има приспособления, които помагат на Бейл да се разположи така, че да намали напрежението на гръбначния стълб, както и да контролира шума, светлината и др.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?