Медия без
политическа реклама

„Световен театър в София“ води спектакли на Кулябин и Коршуновас

Вече 18 години платформата представя постановки с отличия от световни фестивали

07 Май 2024
Dmitrijus Matvejevas
Визия от "Отело" на Оскарас Коршуновас.

Спектакли на Тимофей Кулябин, Оскарас Коршуновас и Едуардо Гереро ще бъдат сред гостите на платформата „Световен театър в София“, която от 2 юни до 9 юли ще се проведе за 18-и път в българската столица.

Откриването на тазгодишното издание ще бъде на 2 юни в Сатиричния театър с необичайното документално представление, създадено в разгара на ковид пандемията – „Моят славен живот с баба“. Автор, режисьор и изпълнител е Ласло Гандьор, а спектакълът включва кадри и с неговата 97-годишна баба, преживяла Холокоста и комунизма. Двамата създават трогателен театрален дует за общуването между поколенията, което може да лекува травми на душата. Спектакълът има няколко награди, сред които за най-добро независимо театрално и за най-добро иновативно представление в Унгария.

На 7 юни пак в Сатирата ще се представи един от най-известните фламенко изпълнители – Едуардо Гереро, познат на българската публика от изданието през 2017 г. Най-новият му спектакъл „Морски фар“ е вдъхновен от поетичния образ на фара и демонстрира различни стилове на испанския танц.

Популярен от хитовите сериали „Шерлок“ и „Флийбег“, Андрю Скот е британската филмова и театрална звезда с най-много награди и номинации за 2023 г., включително и с номинация за „Оскар 2024“ за главна мъжка роля за „Всички сме непознати“. Изпълнението му по „Вуйчо Ваньо“ е част от програмата на „Световен театър в София“ с прожекции на NT Live на 13 и 15 юни в Дома на киното. Версията на знаменитата пиеса на Чехов, адаптирана като монодрама от водещия британски драматург Саймън Стивънс и режисирана от Сам Йетс, вече има няколко отличия, сред които и „Лорънс Оливие“ за най-добра театрална адаптация.

Само на 1 юли ще може се види най-новият спектакъл на Тимофей Кулябин, който напусна Русия след началото на войната с Украйна в знак на съпротива срещу политиката на Кремъл. Всички негови постановки в родината му бяха официално отменени поради неговата антивоенна позиция. Фокусиран върху жестокостта на властта и възхода на един тоталитарен режим, проектът му с театър „Вене“ от Талин „Страх и отчаяние в Третата империя“ се основава на Брехтовата пиеса „Страх и мизерия в Третия райх“. Преди години Кулябин бе открит за българската публика именно чрез платформата „Световен театър в София“, която показа на киноекран „Три сестри“ от Чехов на неговия театър „Червен факел“ – Новосибирск. Последва среща с интерпретацията му на Ибсеновата „Нора“ на сцената на Народния театър, където скоро Кулябин пак ще поставя.

На 2 юли в театър „Българска армия“ ще бъде представена традиционната китайска опера кунцю със „Среща сред цъфналите праскови“. Този сценичен жанр е на повече от 600 години и е прародител на пекинската опера, известна по целия свят като емблема на източните театрални традиции. Гостуването на шанхайската трупа за опера кунцю е организирано и по повод на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.

Един от най-значимите източноевропейски режисьори за последните десетилетия – литовецът Оскарас Коршуновас, познат на българската публика също благодарение на платформата „Световен театър в София“, ще покаже своята версия на „Отело“ от Шекспир. Политизиран, провокативен и необичаен, спектакълът пристига у нас след успешни гастроли на фестивала в Авиньон, Temporada Alta в Испания, Шекспировия фестивал в Крайова – Румъния, и др. Още с първия си спектакъл преди 3 десетилетия в литовската Музикална академия Коршуновас е поканен на Единбургския фестивал, където печели наградата „Фриндж Фърст“. Следват още отличия, а през 2006 г. на режисьора е присъдена и Европейската театрална награда „Нови театрални форми“. През 1998 г. във Вилнюс той основава театър „Оскарас Коршуновас“. Очаква се тази година и той да започне репетиции в Народен театър „Иван Вазов“. На сайта на платформата viafest.org ще можем да гледаме онлайн със свободен достъп от 4 юни, 19 ч., до 7 юни, 19 ч., още една негова постановка – легендарната му „Чайка“ по Чехов. Също онлайн ще се бъде представен и успешният спектакъл на Галин Стоев „Двойното непостоянство“ по Пиер дьо Мариво, реализиран в театъра в Тулуза (от 3 юни, 19 ч., до 6 юни, 19 ч.).

Билети за спектаклите от платформата „Световен театър в София“ вече се продават на касите и сайтовете на театрите домакини. За спектаклите в Народния театър ще бъдат пуснати след 15 май. Подробна информация за онлайн прожекциите със свободен достъп и за специалните срещи с гостуващите режисьори и трупи търсете на viafest.org.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?