Медия без
политическа реклама

Столична библиотека кани на празник най-важните читатели

Международният ден на детската книга събира малките с атрактивна програма на пл. „Славейков“

31 Март 2024
Столична библиотека е подготвила интересна програма за празника.

Библиотеката на София кани всички малчугани, които обичат да четат, и техните родители да отпразнуват заедно Международния ден на детската книга във вторник. Този празник се отбелязва в цял свят неслучайно на тази дата – 2 април е рожденият ден на великия датски разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен.

Веднъж на две години ЮНЕСКО отличава най-добрия детски писател и художник, които получават Международен златен медал на името на Андерсен. Между наградените са световноизвестни автори като Астрид Линдгрен, Ерик Кестнер, Луис Карол, Джани Родари, Туве Янсон. В този почетен списък фигурират и големите български писатели Ангел Каралийчев (1974), Веса Паспалеева (1980), Валери Петров (1988), Йордан Радичков (1996).

Тази година официален домакин на Международния ден на детската книга е Япония. Мотото на празника е думата „Въображение“. „Прекосявайте мо-рета на крилата на въображението”, призовава Ейко Кадоно, изтъкната дет-ска писателка, лауреат на наградата Андерсен и автор на тазгодишното послание към децата по света.

„За най-важните хора на света“ е слоганът на Детския център на Столична библиотека, който стои в една от залите му. По случай празника библиотеката на София е подготвила специална програма. Ето акцентите в нея.

От 10.00 до 11.00 ч. ще има щафетно четене на любими приказки от Андерсен с подарък – специални „летящи приказки“, а големият български поет, автор на детски книги Георги Константинов ще представи новата си книжка за най-малките „Котка пешеходка”.

От 11.00 до 12.00 ч. е предвидено театралното представление „Звездалан и приключението с вулкана Там“ с участието на 12 деца от класа на актрисата Ирен Кривошиева към школата за сценични изкуства Essens,  както и среща с авторката на книгата Дарина Шопова-Станчева.

От 12.00 до 13.00 ч. е инициативата „Среща с технологиите“: Американският център на библиотеката ще предложи занимателни игри с роботчета и 3D писалки, програмиране и рисуване на триизмерни фигури на любими герои от приказките.

От 13.00 до 14.00 ч. децата ще могат да влязат в работилницата по ханбок. В Корейския кът на библиотеката те ще правят кукли от двуцветна хартия и ще научат кои са основните елементи на мъжката и женската традиционна носия ханбок в Корея.

От 14.00 до 15.30 ч. идва ред на друга работилница – за илюстрация на персонаж от детска книга (в Американския център). Малките художници ще рисуват герои на Уолт Дисни, създадени по приказки на Андерсен.

От 16.00 до 17.30 ч. присъстващите са поканени на „Филмов следобед в библиотеката“ с прожекция на вечната класика „Дивите лебеди“ по едноименната приказка на Андерсен.

Също така децата през този ден ще могат да посетят изложбата „В света на птиците“, представяща илюстрации от най-голямата книга в Столична библиотека и един от най-уникалните албуми в света с ръчно оцветени илюстрации – „Птиците на Америка“. На пл. „Славейков“ пред библиотеката ще има тебеширено парти, а накрая – награждаване на победителите във фотоконкурса, посветен на героите от книгите за Хари Потър. Ако времето е хубаво, както се очаква, инициативите ще се провеждат отвън на площада, а при лошо време – в Детския и Американския център на Столична библиотека.

В празничния ден и в четирите филиала на библиотеката на София ще има интересни събития за децата и навсякъде малките участници ги очакват подаръци – детски книги. Всички деца, които обичат да четат, но все още не са  абонати на библиотеката, ще получат безплатни читателски карти.

Днес най-големият в България детски библиотечен център – в Столична библиотека и филиалите й, разполага с над 84 000 тома детски книги. Те ежегодно се посещават от 100 000 малки читатели, а повече от 41 000 деца и ученици до 14 години имат карти за библиотеката. Със своите атрактивни културни и образователни кампании и активности Столична библиотека е прегърнала каузата за приобщаване на многобройна млада аудитория към четенето и книгите.

 

Още по темата