:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 186
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

В топ гимназиите ще се влиза поне с две петици от изпитите

Многото двойки отново повдигнаха въпроси за начина на оценяване
Летвата за 10-те най-желани столични гимназии след седми клас тази година ще е около 10.15 общ сбор на оценките по български и математика, т.е. с минимум петица (5.07) по всеки от двата предмета. Това показва статистиката за успеваемостта на учениците в София-град, където борбата за място в елитно училище е най-жестока. Данните са от изключително значение за кандидат-гимназистите и родителите им, защото показват къде се намира детето им спрямо постигнатия от него резултат.

Свободните места в т.нар. елитни гимназии в столицата, сред които Испанската, Френската, Първа и Втора английска, Първа и Втора немска и т.н., тази година са около 1550. От статистиката на РИО-София става ясно, че 1560 са учениците, които имат сбор от двете оценки над 10.159, т.е. това е прагът, под който децата едва ли ще имат шанс да влязат в топ паралелка. Балът в повече езикови гимназии се определя, като се съберат оценките по математика и български от дипломата плюс удвоения сбор на тези оценки от националното външно оценяване. Някои математически гимназии обаче, като например СМГ, в която м.г. се влизаше най-трудно, изискват и допълнителен изпит по биология.

Данните показват, че нито един седмокласник не е успял да постигне най-висок резултат - 12, т.е. две шестици по двата предмета. Най-доброто постижение обаче е близко до максимума - то принадлежи на момиче, като сборът от оценките му е 11.939.

Вчера бе първият от общо три дни (6, 7 и 8 юни), в които учениците в присъствието на родител могат да се запознаят с проверената си изпитна работа. В 22-ро СОУ "Г. С. Раковски" те могат да се осведомят как са били оценявани по български, а в 18-о СОУ "У. Гладстон" - по математика. Родители коментираха, че някои преценки са твърде спорни. Масово децата са били наказани например за задачата от теста по български, в която се изисква преобразуване от пряка в непряка реч на подчертана част от изречението. При вярно преобразуване проверяващите дават 0 точки от 3 възможни само защото детето не е преписало цялото изречение в отговора. "Децата се санкционират за елементарни неща, резултатите им се занижават умишлено, защото просто има твърде много желаещи за много малко избрани училища в София", коментираха помежду си майки и татковци на седмокласници. Появиха се и слухове, че един от отговорите по математика е сменен след изпита от МОН.

Напрежение продължава да предизвиква и скалата за оценяване на изпитите след 7-и клас, при която прагът за тройка е еднакъв и за двата модула. Както "Сега" писа, на първия модул по математика, който е задължителен за всички, двойките са една трета - 18 000. Когато се вземе предвид и вторият модул, който е само за кандидатстващите в гимназия, двойките падат на 3881, тъй като проверяващите са дали допълнителна точка дори за правилен чертеж. "Не е справедливо при първия по-лесен модул тройка да се пише при 16 точки от възможни 65, а при втория, с който максималните точки стават 100, прагът за среден отново да е 16 т.", възмущаваха се родители.



ГЛЕДНИ ТОЧКИ

Зам.-министър Диян Стаматов коментира вчера пред Нова ТВ, че тазгодишната скала за оценяване от 2 до 6 не показва достатъчно добре степените на подготовка на учениците. "Явно е, че има проблем и то е много сериозен. От няколко години има тенденция към понижаване на знанията на учениците по математика", коментира той. Затова според него трябва да се постави основен акцент в преподаването на логически задачи, които са с текстови вариант. "Да не са толкова елементарни и опростени. Това става с много повтаряне и усилия. Не може при еднократно решаване на задача да се очаква резултат", каза зам.-министърът. Според него проблемът е, че учениците не се концентрират върху задачите, които им се поставят. Не разбират условието, не го четат докрай и отговарят веднага, без да обмислят текста. Именно затова и резултатът е негативен.

------------------

"Нямаме сигнали за нередности, но остава под въпрос какво точно се оценява с националното външно оценяване", коментира Цвета Брестничка от Асоциация "Родители". По думите й изпитите след 7-ми клас са били въведени с идеята да се оцени системата и да се види дали децата се справят със зададения материал. С течение на времето обаче картината се е изкривила, тъй като вече се оценяват самите ученици, а не това е било задачата. Според Брестничка няма особено значение дали децата ще се оценяват в оценки, или в точки. "По-детайлните оценки са по-добри, но те са по-уместни по време на обучението в училище, тъй като тогава всеки ученик ще може да види къде са пропуските му и съответно да работи за запълването им", заяви тя.

СТАТИСТИКА

532 ученици от около 9000 явили се на изпитите в София са получили оценка над 5.50 по български език

436 ученици са получили оценка над 5.50 по математика
11
3923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
06 Юни 2016 20:54
Многото двойки отново повдигнаха въпроси за начина на оценяване

Не толкова начина на оценяване, колкото на преподаване, любезна авторке!
06 Юни 2016 21:01
"Нямаме сигнали за нередности, но остава под въпрос какво точно се оценява с националното външно оценяване", коментира Цвета Брестничка от Асоциация "Родители". По думите й изпитите след 7-ми клас са били въведени с идеята да се оцени системата и да се види дали децата се справят със зададения материал. С течение на времето обаче картината се е изкривила, тъй като вече се оценяват самите ученици, а не това е било задачата.

Малеееее!
Разбира се, че се оценяват и самите деца, драга родителке! За какво е иначе този изпит?
Друг е въпросът, че самият изпит би трябвало да е центриран върху някакво прилично владеене на материала, а не върху известни само на министерските чиновници изключителни постижения.
Нормалното би било да има немалко максимални резултати, защото отличните ученици са много в национален мащаб. Това, никой да не е постигнал максималния брой точки от двата изпита, означава, че критериите са нефелни. Не може да няма поне 100-200 ученици от цяла България, покриващи максималните изисквания.
Има нещо гнило в Дания (министерството на просветата)!
06 Юни 2016 21:22
http://news.bnt.bg/bg/a/prosvetnoto-ministersvo-podmeni-statistikata-za-dvoykite

Тути?, не се оценяват децата по модул 1, по принцип окончателната оценка на детето би трябвало да бъде дадена от учителката му в училище.

Тя, естествено се съобразява, не може да му пише шестица, ако има три на ВО.

От друга страна, всеки има лоши моменти, това е първи сериозен изпит и т.н., никаква възможност за поправка - доста деца може да отпаднат по психо-причини.
06 Юни 2016 22:17
Марго, това е матура за степен! Как оценките няма да важат? Нали точно чрез тях се кандидатства в различните видове училища в гимназиалната степен!

А това, което си написала, е гениална снимка на нашето образование:
по принцип окончателната оценка на детето би трябвало да бъде дадена от учителката му в училище

Тази феминизация е убийствена.
06 Юни 2016 23:20
Многото двойки отново повдигнаха въпроси за начина на оценяване

Твърдо НЬЕ! Повдигат по-скоро въпросите за учебните програми и планове, оценяването е въпрос от много по-следващ етап.
07 Юни 2016 08:34
Побъркаха от реформи деца, родители и педагози. Чудя се как толкова народ все пак оцеля след купищата недомислени, недосмислени и недоизмислени експерименти.
07 Юни 2016 09:31
Свободните места в т.нар. елитни гимназии в столицата, сред които Испанската, Френската, Първа и Втора английска, Първа и Втора немска


Аз съм си провинциалист, ама сън не ме лови дорде не разбера колко ще са свободните места в "елитните" софийски гимназии !
И се питам, като са чак толкова елитни, коя от тях по-високо ще "литни" ? Ъ-хъ, тъй амчи.
07 Юни 2016 10:18
Ако на госпожа Силвия Георгиева й е удобно и угодно дали е възможно да даде прогноза и за другите градове като Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора? Все пак София не е България, колкото и грозно да звучи това клише.
Ние от дълбоката провинция бихме могли да се почувстваме дискриминирани, четейки единствено и само за столичните класации.
07 Юни 2016 10:27


Само ще ти кажа, тъй като следях положението - Бургас и Русе дадоха резултатите преди София..

Но наистина не е ясно колко е средни успех - тези под 3 над 5 са ясни все пак.
07 Юни 2016 11:06
Оценява се паралелната образователна система на частните уроци.

Който иска да продължи да учи - ходи на частни уроци.

За останалите има стъкмистика от онзи калин в министерството.
07 Юни 2016 11:17
Ако на госпожа Силвия Георгиева й е удобно и угодно дали е възможно да даде прогноза и за другите градове като Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора?

за бургас, варна, плевен, пловдив и стара загора всеки може сам да си ги сметне - има изкарана статистика за оценките от изпитите на страницата на рио.
останалите региони е пълна мъгла.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД