Дългите поредици дни, в които въздухът в София трудно се диша и които са толкова характерни за зимата, вече са тук и все толкова неизбежни колкото всяка друга година. Проблемът в последните дни се вижда и с просто око - няма нужда човек да се рови в растящия брой източници, които следят положението, за да разбере, че въздухът навън не става за дишане. На този фон усилията на Столичната община, доколкото въобще ги има, са толкова бутафорни, че чак граничат с комичното.
Публичните прояви на кмета Йорданка Фандъкова и екоминистъра Нено Димов по чистотата на въздуха трябва да се гледат само в светлината на висящите наказателни процедури над България за това, че не предприема никакви мерки за намаляване на замърсяването. Миналата седмица беше направен повторен опит да се демонстрира активност със седем газанализатора, които тръгват с пътна полиция да дебнат замърсители из София и да ги спират от движение. Дори да се абстрахираме от съмненията на експерти, че може да се спират автомобили по такава причина, колко ще помогнат на София седем газанализатора? Но нека почакаме да видим ще има ли поне една спряна кола по тази линия.
Другата фактическа мярка, предприета от Столичната община, е система за ранно предупреждение за предстоящо замърсяване на въздуха. Системата - трудно откриваема на сайта на общината, използва четири станции в София и една на Копитото. Ако се чудите защо й е на общината да мери въздуха на Копитото, където никога, ама никога не стига смог - вероятно, за да прави положението "по-зелено". То всъщност е "вечно зелено", ако се вярва на инструментите на въпросната система. И вчера например от табличката ведро мигаше зелено с едно срамежливо изключение на жълто (умерено замърсяване) в "Хиподрума". Същите станции, но вече в реално време, показват неколкократно превишение на допустимите среднодневни норми.
Уви, именно на тази система лежи цялата програма на София с мерки срещу замърсяването - онази същата, според която при тревожни прогнози транспортът ще стане 1 лев, а синята зона - 4 лева. Обещанията за нейното внедряване скоро ще станат на една година, но явно и след това ще почакаме да я видим в действие, щом замърсяването остава неуловимо за инструментите на БАН.
Много европейски общини се борят със сходен на софийския проблем. Но стъпките им са доста по-смели. У нас експерти и общественици коментират мерките на София като твърде плахи и твърде недостатъчни. В. "Сега" събра няколко гледни точки към предложенията.
Зелените
Пожелателно-предпазлива програма, която е бягство на администрацията от сериозна отговорност - така коментира предложенията общинският съветник от "Група 5" и зам.-председател на комисията по околна среда към Столичния общински съвет Иван Велков пред "Сега". "Всички тези мерки са опит да се спазят правилата и да се тестват непопулярни мерки", смята той. Но определя концепцията те да се прилагат поетапно, т.е. само когато е необходимо, като лоша.
Доста от мерките са със спорен ефект. Да вземем например предложението да се увеличи месечната такса за навлизане в центъра на строителна техника, която не отговаря на стандарт Евро 5 и 6 (120 лв. за машини над 4 тона и 150 лв. за машини над 30 т.) Според Велков тези такси са нищожно ниски, а и не е ясно кой проверява дали въпросните машини имат необходимите документи. Идеята за изграждане на нови буферни паркинги също би дала ефект, но нямаше да се стига до нея, ако сега съществуващите бяха планирани, където трябва - в момента продължава да има паркинги, които се пълнят наполовина, казва съветникът. Той не вижда смисъл и от въвеждането на безплатна жълта зона - мярка, която според него ще има микроскопичен ефект. Поставянето на легнали полицаи също не би довело до голям резултат. "Успокояването на скоростта с механични средства е полезно - ако автомобилите трябва да намалят при всеки легнал полицай, хората няма да изберат този маршрут. Има обаче мнения, че точно при спирането и тръгването на автомобилите се отделят най-много газове, така че мярката е спорна", коментира Велков.
Безспорно ефективна мярка е въвеждането на двойна такса за синя зона в дни с голямо замърсяване. Като една от най-смислените мерки се приема и пускането на "зелен билет" за градския транспорт на цена от 1 лв. за целия ден. Зам.-шефът на екокомисията посочи, че мярката е прокарана отдавна в редица градове в чужбина и се е оказала доста ефективна. Остава въпросът ще се стигне ли някога до реалното й приложение.
Като ефективни мерки Велков посочи забраната на движението на МПС от 8 до 20 часа в зона "Център" и последващите я във времето забрана за влизане на всички МПС в карето, ограничено между булевардите "Тодор Александров", "Дондуков", "Васил Левски", "Патриарх Евтимий" и "Христо Ботев" и разширяване на забраната за МПС в цялата зона "Център". Въпросът е кога ще се прилага тя. Въвеждане на плаващо работно време в общинската администрация с цел намаляване на трафика в пиковите часове в центъра е добра мярка според Велков. Според него обаче по-голям ефект би бил достигнат, ако такова се въведе в цяла София и да включва още детските градини и училищата. Последната мярка, която от общината предлагат да бъде въведена, е пълна забрана за движение на МПС и безплатен градски транспорт. Велков я намира за разумна, но "Не виждам, кога ще се случи с натрупване", коментира Велков.
Опозицията
Като пожелателни и повърхностни пък определи част от мерките общинският съветник от БСП Иван Таков, който също е член на комисията по околна среда към СОС. "Не зная на този етап кое колко ще е работещо", коментира той. Според него например удължаването на пешеходната зона на бул. "Витоша" от ул. "Алабин" до бул. "Александър Стамболийски" по никакъв начин не би помогнало в борбата срещу фините прахови частици. "По-качествено и често миене на улиците трябва да има. Докато не почнат да се мият улиците, няма да има резултат", заяви Таков. През последните години Столичната община гласува по-голяма кратност на миенето и я отчита на хартия, но гражданите нямат такова усещане. Според съветника не би била ефективна и мярката въвеждане на Синя зона, на цена 4 лв. Според него тя би била компенсация за Центъра за градска мобилност за това, че ще трябва да пуска зелен билет за левче, тъй като от него би загубила средства. По думите му хората няма да се отзоват и на призива да слязат от автомобилите си, за да се качат в градския транспорт. Проектът на общината да предостави 30 екопечки на пелети на домакинства също не е вариант за справяне с проблема. "Необходима е цялостна подмяна на инсталацията за отопление", смята Таков. Той също недоумява защо трябва да се чакат два дни, за да бъде въведена последваща мярка.
Гражданите
"Третират само центъра, а проблемите са в покрайнините", смята Гергин Борисов от гражданската инициатива "Спаси София". "Призивът не е мярка, а инициатива. Превантивна мярка призив е като "моля те, не се разболявай", коментира той. "Общината трябва да изготви наредба за качеството на въздуха. Когато в "Бояна" или "Драгалевци" пуши комин, Столичният инспекторат да проверява и да тампонира комина, а собствениците да бъдат глобявани. В тази връзка трябва да има регистър коя сграда с какво се отоплява", каза той. Според него общината е изготвила мерки, без да посочи целите, които гони. "Спирането на движението не могат да го оправдаят, защото не могат да кажат с колко пада замърсяването", даде пример Борисов и попита кой ще измери ефективността на предложените мерки. Като притеснително и оправдание нищо да не се прави той намира изчакването на два дни за въвеждането на всяка от мерките, тъй като "пикът хората ще са го издишали".
НЕДОМИСЛЕНО
След 10-месечно умуване какви мерки срещу борбата на мръсния въздух да въведе, от общината ги оповестиха, но в програма, в която липсват детайли. Не е ясно например какви мерки ще бъдат вземани, когато различните измервателни станции покажат различни нива на превишение на фините прахови частици, т.е. дали мерките ще са различни в различните квартали на София и в крайна сметка как ще се процедира в районите, в които липсват такива станции. Не е ясно и какво отношение има въздухът в центъра към например един от кварталите с най-мръсен въздух през зимата - "Павлово", т.е. как "почистването" на въздуха в центъра ще подобри качеството му в този квартал.