Политическата година започва очаквано под фанфарите на българското европредседателство, в парламента се готви строяване на редиците около вот на недоверие с "халосни патрони", а в същото време, между редовете, започва пренареждане на властовите порции в управляващата коалиция. Защото и във властта апетитът идва с яденето, а обикновено най-гласовитите в политиката се чуват, когато не им е пълна кошницата.
Публичните изяви от последните дни на "смирения" до скоро лидер на "Атака" Волен Сидеров все повече говорят, че ролята му на парламентарен страж, който крепи управляващото мнозинство, вече му е тясна. Честно казано, дори не е изненада, че Волен Сидеров, който днес се представя като "галерист и човек естет", не успя да се удържи дълго зад кулисите. Неговите превъплъщения са класически за съвременната политическа сцена. Тук не е важно какво говориш, как се държиш, с кого излизаш на арената - важно е да генерираш внимание, за да влезеш в телевизора. Играта струва скъпо, защото в момента лидерът на "Атака" е единственият действащ политик в България, който е с присъда и наложено наказание "обществено полезен труд". Тази порода политически актьори не се побира в овехтелия костюм на бивш скандалджия. Но има вечно правило - ако си извън прожекторите, изпадаш от борда. Затова и искрено и честно в първите часове на новата година Волен Сидеров напомни за себе си.
"Аз съм идеологът на тройната коалиция "обединени патриоти". Аз съм този, който направи най-много тя да се случи. Аз съм тоя, който през годините назад е изграждал идеология, имам идеи и хората ме познават през идеите ми", разкри "латентните" отношения в съюза лидерът на "Атака". И обяви, че
той самият е направил най-много компромиси
в тази коалиция, при положение че според него "Атака" е можела да влезе самостоятелно в парламента. "Направих отстъпки, подходих джентълменски, а не лактаджийски. В България се предпочита втория начин. Джентълменството се приема като слабост или глупост", каза със съжаление той. И затова за него най-ценната черта на джентълменството била "да прецени кога човек да бъде джентълмен".
Търканията в коалиционните партньори на ГЕРБ ферментират от няколко месеца, но общественото внимание все беше втренчено в бившия кум на Сидеров - Валери Симеонов. Двамата бяха "побратими" в годините, когато Капка и Волен "създаваха" "Атака", а националистът трупаше "обществен капитал" от екрана на телевизия СКАТ. После дружината им се разтури. За да се стигне до взаимни обвинение и дела в съда. Телевизия "Алфа" дори направи 25-минутен филм "Скандалните далавери на Валери Симеонов", а лидерът на НФСБ нарече избирателите на Сидеров "лумпени, прости и тъпи хора, малоумници".
Удачното сравнение на Цветан Цветанов, че управляващата коалиция ГЕРБ-ОП била като "италианско семейство" не е достатъчно да опише властовите апетити на тримата патриоти. Макар и да разполага с известен контрол в парламентарната група на "Обединени патриоти", формацията на Волен Сидеров
не успя (или не пожела) да излъчи свои представители в изпълнителната власт,
сочни агенции и комисии, бордове на държавни фирми. На тяхната квота се приписва един министър на икономиката, който от друга страна все минава за човек на депутат на ДПС. И затова, използвайки добре познатата му роля на "човек от народа", Сидеров обяви, че избира през 2018 г. да напомня на своите коалиционни партньори, че смисълът на политика и на властта е да прави живота на колкото може повече българи по-добър, а не само на една група. Като не пропусна отново да разкритикува инициативата на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов за втори лифт на Банско.
"Аз напоследък повтарям на моите коалиционни партньори, че ние влязохме в тази управляваща коалиция, не за лифтове, плажове и пързалки, а за нещо по-сериозно", обясни Сидеров. И припомни, че в последния ден на работната година кабинетът се е занимавал с лифта на Банско, а не с цената на водата, която се вдига на много места в страната от 1 януари. А покрай рефрена за "бедния български народ", лидерът на "Атака" поиска и повече контрол върху Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР). Защото от 9 членове в комисията петима принадлежат от партии, които са или извън парламента, или са от опозицията. "Мнозинството в тази комисия е в състояние да събори правителството", обяви Сидеров. И затова трябва да бъде "овладяна" (използваната дума е точен цитат), защото била "по-независима от Ватикана".
Лидерът на "Атака" периодично напомня, че
нито ДПС, нито БСП могат да демонтират кабинета,
ако участниците във властта не се свалят сами. Тактиката на "златния пръст" в плаващите парламентарни мнозинства по интереси, компромисните модели по време на избори само и само да се влезе в парламента, създават сложния образ на талантливия лидер националист. В началото на 90-те той може да поиска от страниците на в. "Демокрация" "Да освободим Альоша от наряд", защото "там, където е стъпил ботушът на Альоша, друго, освен робство, хората не са узнавали". А години по-късно да кани руския трубадур Кобзон и любимата група на Путин - "Любе", на предизборните концерти на "Атака" в България. На него не му пречи да псува Бойко Борисов, а след това да го кани на сватбата си.
Има една прекрасна реплика от класиката "Талантливият мистър Рипли", където героят на Патриша Хайсмит казва: "Винаги съм смятал, че е по-добре да бъда с измислена самоличност, отколкото истински никой". Вероятно затова фалшивите герои в българската политика винаги са от печелившата страна.
|
|