:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 314
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Още една здравна "реформа" се провали. Някой учуден?

Ограничението за броя легла в болниците не ограничава финансирането им
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Петър Москов демонстрираше грандиозни планове. Понастоящем те се сведоха до кухи приказки.
След година и половина закани, клетви, сладки приказки и обещания как лобистите и хората с бизнес плана ще бъдат натирени там, където им е мястото - далеч от обществения джоб, процесите, за които се ползва кухото клише "здравна реформа", стигнаха до очакван и естествен развой - до никъде. Както става винаги от n на брой правителства насам - първата година-година и половина от мандата преминават в гръмки лозунги и обещания, следват известни законодателни промени, които всъщност не променят нищо, и полека-лека всичко продължава да си тече по обичайния начин - разкриват се нови и нови болници, здравната каса плаща все повече и повече и за тях, и за лекарства, а резултатът е плачевен и отвращаващ - здравните показатели на нацията вървят надолу. Парите за лечение отиват при хората с бизнес плана, а населението е все по-болно.

Министър Петър Москов е описвал неведнъж извращенията на здравната ни система - образно, със съответния патос и закани към феодалите, че на империята им вече й се вижда краят. По план график справедливостта и връщането на здравната система на пациентите трябваше да се състоят поетапно още от тази година. Естествено, нищо подобно не се случва.



Две бяха ключовите промени за тази година



Първата е разделянето на пакетите лечение, което плаща здравната каса, на два - основен и допълнителен. Москов попиля тонове енергия да обяснява, че това всъщност е хубаво за пациентите, защото поне тези от основния пакет ще получават гарантирано и безотказно напълно безплатно лечение. Е, тези от допълнителния може да срещнат някои затруднения като листи на чакащи или доплащане, но пък инконтиненцията и незаклещената херния не са неща, които да не могат да почакат. После се оказа, че от много приказки и Москов, и депутатите от управляващото мнозинство са пропуснали да напишат поправките в закона грамотно - двата пакета бяха отменени от Конституционния съд, защото приетият текст беше прекалено общ и позволяваше с поднормативни актове да се ограничи лечението на същите тежко и спешно болни хора, които уж бяха обявени за приоритет. Затова и към днешна дата абсолютно нищичко не се е променило в лечението и на приоритетните, и на неприоритетните пациенти. Те чакат и плащат нито повече, нито по-малко от обикновено.

Втората, дори още по-важна промяна, беше въвеждането на задължителна здравна карта. За пръв път тази година здравната каса не може да сключва договори с всеки, на който му хрумне да изкарва пари от здравеопазване, и то за колкото пари му е хрумнало да изкара. Бяха определени потребностите на населението от лечение по области и максималният брой легла, които касата може да финансира. Новите болници на местата, където има пренасищане, изобщо няма да имат право да кандидатстват за договор. Касата вече сключи договори по новите правила, малки частни и общински болници се оплакаха с половин уста, че това ще е краят им, след което настана тишина. Единствената данна, която НЗОК оповести, е, че не просто всички съществуващи болници имат договори, но ще се финансират и две нови, плюс още над 20 нови структури на вече съществуващи лечебни заведения. Не е ясно колко легла губят договор, нито намалени ли са лимитите - парите и обемите дейност на болниците, на които леглата са намалени. Тоест официално никой не желае да съобщи резултат от "реформата".

Неофициално става все по-ясно, че в много болници леглата, които финансира касата, са намалени. Но не и обемите, които са предвидени за плащане. Тоест, ако болница А досега е имала 10 хирургични легла и лимит от 10 000 лв. за лечение, тепърва тя има 5 легла и лимит от 10 000 лв. за лечение. Което прави цялото упражнение с въвеждането на здравна карта и смятането на болници, специалисти и легла преливане от пусто в празно. Нищо не се променя, всяка болница ще си вземе своето - заслужено или не, само в



договора й ще фигурира някакво нищо незначещо число,



наречено брой легла. За да е пълен абсурдът, досега за касата леглото не е било инструмент за финансиране и НЗОК просто няма представа за колко легла е плащала и съответно - колко уж спира да финансира.

Обяснението за поредния провал е още по-нелепо. Бюджетът на касата тази година е по-голям от миналата и вече за болници се полагат цели 1.5 милиарда лева, освен това е определен, преди да има здравна карта. Затова и просто парите се спускат по болници, както и досега, а доколко това има връзка с леглата им, т.е. с капацитета им - ще се мисли после, например догодина.

Самият Петър Москов при представянето на здравната карта се презастрахова, че целта й не е толкова да свие вече съществуващата лечебна мрежа, а по-скоро да спре още по-извратеното й хипертрофиране. Дали и това ще стане изобщо? Наскоро лично премиерът Бойко Борисов откри поредната нова частна болница и дори й обеща бързо финансиране, противно на всички закони, приети и от неговото правителство.

Москов влезе в кабинета с може би най-голямата заявка за промени, ако приемем количеството приказки, закани и лозунги за мерна единица. Москов остана в правителството, когато неговата партия мина в опозиция, за да довърши заплануваните промени. Сега вече плановете на Москов нямат никакво значение. Здравната система мина и през него.
7
2437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
30 Юни 2016 04:47
С тоя лобизъм и таз лекарска мафия нито една реформа няма да стане. Вместо да орежат злоупотребите, режат правата на пациентите. Вече няма да могат да се лекуват, когато имат нужда, а ще чакат..на баба си фърчилото! И какво стана с първия пакет, където за т.нар. социални заболявания щяха да имат безплатни лекарства и прегледи?????????? Безплатни лекарства няма! Само им орязаха достъпа до специалистите. Преди един сърдечно болен със стент имаше право на 4 прегледа годишно и диспансеризация при кардиолог, сега има "право" до два прегледа годишно, но не по-малко от един. Бе бройте го един! Личните лекари щели да ги наблюдават.., ама те дали имат апаратура и познания никой не мисли! Иначе ще се бълват клиники по кардиология и ще се слагат стентове наред. И парите ще отиват там. Демек далаверата ще си върви. За сметка на това болните ще бъдат оставени на произвола на съдбата. Кой ти мисли за последствията?! Подобни поциенти трябва да имат неограничен достъп до специалист по всяко време, дори диспансеризацията не беше решение. Защото състоянието им е рисково и е въпрос на минути дали ще оцелеят, а не- да чакат личния доктор да отиде на работа и да види дали има направления и дали ще им даде!
30 Юни 2016 10:57
Петър Москов демонстрираше грандиозни планове. Понастоящем те се сведоха до кухи приказки.

Мачкай ПетЮ! Ако не можеш - поне философствай - това го можеш! Това десебету - съвсем за посмешище станахте...
30 Юни 2016 11:09
30 Юни 2016 11:57
лобистите и хората с бизнес плана ще бъдат натирени там, където им е мястото - далеч от обществения джоб,
Това само за здравеопазването ли беше,или нещо не съм бил разбрал?
30 Юни 2016 12:40
Последните дни почти всеки ден ходя при един приятел, който умира в една столична болница. Дъщеря му е в чужбина и роди преди около 3 месеца, а синът му си изкарва прехраната и тази на семейството си като артист на круизни кораби. Жена не се завърта, естествено, при умиращ. Осигурявал се е все на максимума и знае, че трябва и дава, но не е Митьо Очите. През ден нося пелени за постилане, влажни кърпички и всичко каквото ми кажат. Човекът целият е в електроди и какетри и се чувства изключително унизително, зависим от оплакващите се от ниското си заплащане тъпанарки. Когато съм там не виждам нищо да работят. Гледам да го пооблекча, но има само половин час разрешено свиждане, пък и аз трябва да работя. Единствената радикална мярка за здравната система е разрешаване на евтаназията!
30 Юни 2016 15:23
А защо този човек трябва да умира в болницата? Не е ли по-добре да прекара последните си дни обкръжен от любящите си близки.Този човек не се нуждае от лекарски грижи, а от санитарски! Смяна на памперси,тоалет,подаване на водичка и т.н.Обаче той е зарязан от близките си,защото е по -лесно някой друг да го гледа безплатно!
30 Юни 2016 15:32
Единствената радикална мярка за здравната система е разрешаване на евтаназията!


А, той иска ли?
Ако иска, що Ти не го евтаназириш набързо...
с възглавницата бе, не си ли гледал по филмите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД