:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 274
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Вузовете ще получават бонус за обучение на повече програмисти

Транспорт, архитектура и изкуства също стават приоритетни специалности
Сериозен стимул очаква университетите, които наесен успеят да привлекат повече студенти по три важни за икономиката професионални направления с дефицит на кадри - математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника. Държавата ще дава на висшите училища по 2000 лв. за всеки студент от тези направления, приет над миналогодишния брой на първокурсниците в съответното направление. Това предвижда проектопостановление на просветното министерство, публикувано за обществено обсъждане.

Бонусът от 2000 лв. ще се дава за капиталови разходи и ще е отделно от субсидията (1663 лв.), която получават висшите училища за издръжка на студент в тези три направления. Така парите за допълнителните бройки ще бъдат над двойно повече. Целта е сумата да се използва за оборудване на компютърни кабинети, закупуване на модерна апаратура и др., с които да се привлекат повече младежи. Финансовият бонус за тях върви и с други поощрения. Приоритетните направления ще могат да запълнят максималния си капацитет, даден от Националната акредитационна агенция, за разлика от другите направления, при които приемът ще бъде ограничен по специална методика.

Само по себе си това не гарантира повече студенти, но е стимул за университетите да се опитат да повишат интереса. Капацитетът специално при математиката и информатиката от години стои незапълнен. Софийският университет например в момента обучава 176 студенти по математика (от 1-ви до 4-ти курс) при общ капацитет за 4 години 1200 души. Ако през 2016/2017 г. той успее да привлече повече от тазгодишния прием, който е 83 кандидат-математици, за всеки студент отгоре ще получава по 2000 лв. към обичайната издръжка. При приети 250 студенти СУ би получил 334 хил. лв. допълнителни приходи само по направление "математика". За сравнение - това представлява около половината от капиталовите разходи за всички направления, отпуснати за учебната 2015/2016 г.

Просветното министерство не е предоставило подробни разчети за ефекта от предлаганите промени, като от малкото налични данни личи, че очакванията му за тази година са скромни. То прогнозира, че приемът по математика, информатика и комуникационна и компютърна техника ще се увеличи с около 300 бройки за всички университети. За обезпечаване на този прием ще са нужни 600 хил. лв., които ще се осигурят от бюджета на министерството за 2016 г., твърдят от ведомството.

Приемът извън приоритетните направления ще се определя на базата на три показателя - оценката от програмната акредитация на вуза, оценката за научната му дейност, която включва цитируемостта в международните бази данни и броя на докторските програми, и оценката за реализацията на студентите, вземаща под внимание приложението на придобитото висше образование и безработицата сред завършилите. Формулата позволява на всеки университет да пресметне в кои специалности студентите му ще бъдат орязани и в кои приемът ще бъде увеличен. Сметки показват, че в СУ например почти няма да има намаление на студенти, с изключение на едно-две професионални направления с ниска реализация. За сметка на това пък ще има увеличение при право (от 367 на 495 души), икономика (от 49 на 56 души) и др. За УНСС се очертава орязване на студентите дори в две от най-популярните му направления - икономика (намалението е от 442 на 375 студенти) и администрация и управление (от 680 на 578 студенти). Там обаче може да има леко увеличение на бройките за право - от 269 на 282. Свиване очаква и друг голям университет - ТУ-София, отново при приема в администрация и управление.

"Корекциите в приема не са на ниво университети, а спрямо отделни професионални направления", коментира зам.-министърът на образованието Николай Денков. По думите му екипът на МОН тепърва ще прави разчети за всяко висше училище - в кои професионални направления колко точно студенти повече или по-малко да се очакват. Предстоят и разговори с ректорите, за да може всеки да набележи стратегия в кое направление да се съсредоточи. Това трябва да стане до 10 април, когато университетите следва да са готови със заявките си за приема.

Проектопостановлението определя и списък на 31 приоритетни професионални направления, при които коефициентът за издръжка на един студент ще бъде увеличен в различна степен. Освен съобщените до момента педагогика, физически, химически, биологически и инженерни науки, математика, информационни и компютърни технологии, електротехника и животновъдство сред приоритетните направления попадат още енергетика, транспорт, корабоплаване и авиация, материали и материалознание, архитектура, металургия, проучване и добив на полезни изкопаеми, биотехнологии, както и различните изкуства - изобразително, музикално и танцово и театрално и филмово изкуство. Не е ясно с колко точно ще бъде завишена издръжката и дали това ще засегне общия норматив за издръжка на един студент в дадено професионално направление, или само даваните бонуси за качество на най-добрите в обучението.



ПРОГНОЗИ

Предварителните прогнози са, че приемът по икономика ще бъде намален в 1/2 от университетите у нас, а по администрация и управление - в 2/3 от висшите училища, които предлагат това направление. Орязване се очаква и при туризма. В Стопанската академия в Свищов например студентите по администрация и управление тази есен се очаква да намалеят от 143 на 92. Същото направление ще бъде орязано двойно например в Аграрния университет в Пловдив, но пък там студентите в направление животновъдство могат да се увеличат от 56 на 72. Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" ще обучава с 12 по-малко студенти по право. Орязаните специалности може да станат платени, тъй като университетите ще могат да компенсират загубените си студенти с платен прием в същия размер.
24
3238
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
07 Март 2016 19:37
Всеки циганист програмист.
07 Март 2016 20:10
Транспорт, архитектура и изкуства също стават приоритетни специалности

Ей тва ни липсваше до пълното блаженство.
07 Март 2016 20:54
Нявга сите трябваше да сме инжИнери.
После юристи.
После икономисти.
Сега програмисти.
Лашкането между разни "модни" специалности, които са "приоритетни" и които "със сигурност" ще спасят света и ще пребъдат до идването на Анихриста, е една от причините за срива на образованието ни, при това не само висшето.
07 Март 2016 21:27
А офчери ? Пардон, оператори на биологична единица...
Сега много се търси оФчО ! - рече Той
07 Март 2016 21:53
Добре.
Завършват след 5 години, и заминават на гурбет за повече пари.
Какво правим тогава?
07 Март 2016 22:04
От всяко дърво свирка не става. Но пък виж - с две и нещо ще се влиза в тези специалности.. че и ще го изкарат висшето.. щото иначе вузовете ще останат без сладките парички.
07 Март 2016 22:10
Тая работа не е за всеки. Добри програмисти има и без формално образование, но това, което най-много куца, е управлението на проектите.
07 Март 2016 22:10
Колко БВП носи ИТ индустрията, че се втурваме да финансираме подобно образование? Пазарът на труда само ще се изкриви, ако заплатите не растат. Хората ще заминават в Европа. Там има стряскаща липса на кадри.
07 Март 2016 22:14
това, което най-много куца, е управлението на проектите
Куца управлението изобщо.

07 Март 2016 22:21
Колко БВП носи ИТ индустрията, че се втурваме да финансираме подобно образование?

Много.
07 Март 2016 23:52
Много.

Примерно? Милион, милиард, 5-6 милярда, както казà Пумпкин?
08 Март 2016 00:48
Точно програмистите нямат стимул да емигрират, освен ако не са някакви корифеи и не търсят професионална реализация в най-добрите фирми по света. Иначе, ако вземем предвид покупателната способност, заплатите в сектора вече са се изравнили с тези в Западна Европа. Няма що годе читав програмист с поне една година стаж, който да работи за по-малко от 2500-3000 лв. чисто, като въобще не говоря за наистина добрите и опитни специалисти, те получават много повече.
08 Март 2016 01:01
Софтуерната индустрия генерира 1.35 милиарда лева добавена стойност за 2014, т.е. около 1.5% от БВП, но расте с много по-високи темпове от другите сектори (15-20% годишен ръст).
08 Март 2016 07:07
Ку-Ку
08 Март 2016 01:01

Способните емигрират, не само заради заплатата, а заради качеството на живот - тук. Може да имаш много пари тук.. но излезеш ли от "луксозния" си апартамент в попадаш в гето.. където и да се намираш. Мизерни улици.. мизерни блокове и къщи.. хората се чудят за какво да се сбият и кого да набият.. чудят се за какво да се изнервят. Градинките са превърнати в паркинги, тротоарите също.. уличките с дупки, тротоарите разбити. Даже и в самия център на София...

08 Март 2016 09:32
И к'во, програмистите ли ще оправят БГ? Айде по-леко
Eкипът на МОН тепърва ще прави разчети за всяко висше училище. Ако след разчетите се окаже, че "сме" се поизхвърлили с програмистите, кой ще ги връща тези 2000 лв...
08 Март 2016 09:32
И к'во, програмистите ли ще оправят БГ? Айде по-леко
Eкипът на МОН тепърва ще прави разчети за всяко висше училище. Ако след разчетите се окаже, че "сме" се поизхвърлили с програмистите, кой ще ги връща тези 2000 лв...
08 Март 2016 09:36
A Няма що годе читав програмист с поне една година стаж, който да работи за по-малко от 2500-3000 лв. чисто,
---------------------------------------------------------------------------------
Като всички млади специалисти имат такива начални заплати няма да емигрират. Със забрани няма да ги спрете.
08 Март 2016 11:45
Няма що годе читав програмист с поне една година стаж, който да работи за по-малко от 2500-3000 лв. чисто, като въобще не говоря за наистина добрите и опитни специалисти, те получават много повече.

Това е начинът да се задържат младежите в България. Може на Запад заплатите да са по-високи, но и разходите са много по-високи. Тука ИТ специалистите могат да си позволят всичко, което техните връстници на Запад имат, вкл. и екскурзии и почивки в чужбина.
08 Март 2016 12:03
Какво лощо има да се подкрепя това, което наистина работи? Какво лошо има повече млади българи да взимат заплати от 2500-3000 лв. и да плащат съответните данъци върху тях?
08 Март 2016 12:53
И това ще се превърне в поредната далавера и напразно похарчени пари. Сега ще разкрият сума ти фалшиви катедри и специалности по села и паланки, и ще изучават ядрена физика, компютърни науки и висша математика на поразия. Просто далаверата ни е в кръвта и не можем да устоим.
08 Март 2016 15:52
Какво лощо има да се подкрепя това, което наистина работи? Какво лошо има повече млади българи да взимат заплати от 2500-3000 лв. и да плащат съответните данъци върху тях?

по принцип не може да има лошо ... но може да стане доста лошо, в случай, че прогнозите са основани на прословутия български телешки възторг и провинциалистки манталитет .... понеже тази година са се харчели ранните картофи, затова на следващата година всички са насадили ранни картофи ....
08 Март 2016 18:59
Никого не можеш насила да направиш висшист. Можеш насила да дадеш на селтака диплома за висше образование. И после да гледаш сеир.
08 Март 2016 19:36
Бедна ви е фантазията, колега, на какво е способна държавната първенющина.... Както и колко млади хора, цели родове, са се окичили с безмислени дипломи.
08 Март 2016 23:26
Нека да обучават хората, но програмиране трябва да се учи още от училище, както е в Европа. За да се стане програмист е нужно 5-6 години сериозна практика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД