:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 286
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

ГЕРБ обсъжда мерки за контрол на домашните ученици

Близо 500 семейства обучават децата си, без да ги пускат на училище
СНИМКА: БГНЕС
Значително е подценено присъствието на предметите музика и изобразително изкуство в проектозакона на образованието, което ощетява учениците и ги лишава от шансове за реализация. Това се казва в становище, прието от академичния съвет на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив и изпратено по реда си в институциите.
Родители ще могат да обучават детето си у дома само след разрешение на регионалния инспекторат по образование. Това е едно от предложенията за контрол над самостоятелните форми на обучение, които ще се обсъждат между първо и второ четене, съобщи председателят на комисията по образование и вносител на законопроекта за училищно образование Милена Дамянова (ГЕРБ). Домашното обучение е регламентирано като самостоятелна подготовка за първи път в проекта, който вече беше приет на първо четене с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Не е изрично записано обаче коя институция ще преценява възможностите на семействата да осигурят добро обучение на децата си. По данни на Дамянова в момента близо 500 деца се обучават от своите семейства. Има опасения по отношение на възможността за самостоятелна подготовка, има и предложения за завишаване на изискванията към семействата и родителите, които ще изберат самостоятелната форма на обучение, уточни пред "Сега" Милена Дамянова. Ние от ГЕРБ нямаме такава идея, но очаквам от хората да дадат своите предложения и да ги обсъдим, добави тя.

За първи път се допуска учебните програми да са рамкови, като тази новост ще бъде само за началните класове. Това означава, че по всеки предмет ще има учебен материал, който трябва да бъде покрит от I до IV клас, но няма да има изрична програма за всеки отделен клас. Така учителите ще могат сами да разпределят уроците си в зависимост от интересите и нивото на развитие на децата. В училищата с повече малчугани, за които българският не е майчин, през първата година учителите ще могат да наблегнат на обучението по български език, а след това в по-горните класове да наваксват по другите предмети, обясни Дамянова. Тя призна, че е възможно ученици, които се местят от едно училище в друго, да имат проблем с овладяването на материала. "Има известен риск, но затова се ограничаваме само за началния етап - от I до IV клас. Ако има голяма разлика в знанията на новопостъпил ученик, учителите допълнително ще работят с него", уточни Дамянова. Тя добави, че за прогимназията и двата гимназиални етапа учебните програми по отделните предмети ще се одобряват за всеки отделен клас.

СРОК

До 26 февруари депутатите от всички парламентарни групи могат да внасят предложения за промени по текстовете. След това започва обсъждането на всяка разпоредба поотделно - първо в ресорната комисия, а след това и в пленарната зала. В министерството на образованието вече са сформирани работни групи, в които трябва да се обсъждат държавните стандарти, които са с ранг на наредби. Целта е те да бъдат одобрени паралелно с обсъждането на второ четене на проектозакона.
2
1782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Февруари 2015 09:48
Много тъпо! Училището не е само място за усвояване на знания, а и за социализация! Школа за живота, дет се вика, също като пандиза
12 Февруари 2015 13:25
"Има опасения по отношение на възможността за самостоятелна подготовка, има и предложения за завишаване на изискванията към семействата и родителите, които ще изберат самостоятелната форма на обучение"
Хех а кой ще коментира некадърната система на държавно образование, за която все по-често излизат анализи, че въобще не се справя в сравнение с други държави с по-свободно регулиране на формите на образование?
Какъв е смисъла да се задължават семействата да ползват некачествен продукт!?
Нека е безплатен продукта, а който иска или няма друга възможност, нека да го ползва свободно и до колкото иска.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД