:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 271
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

40% от българите първо харчат, после мислят

60% от българите са хора, които се стараят да разчетат разходите си и да спестят, ако е възможно. Останалите 40% - предимно на възраст до 35 години и градско население - първо харчат и след това мислят как ще наредят бюджета си. Това показва проучване на GfK България, изготвено по поръчка на компанията за потребителски кредити "Провидент Файненшъл България". Изследването показва още, че малка част от населението - около 4% изобщо не се замисля как и за какво харчи. Но 10% от българите стриктно си записват всеки разход. Останалите споделят, че просто внимават как изразходват парите си.

21% от хората със задължения при трудност с плащане на вноските взимат заем от близък или нов кредит, за да погасят стария. Други 36% се осведомяват през интернет как действат хората, изпаднали в затруднение.

Почти 50% от българите не знаят кои са основните индикатори за цената на кредита, а 28% никога не са теглили кредит, показва още проучването. Всеки трети от анкетираните не знае какво е годишен процент на разходите (ГПР), а 31% дават погрешно определение за ГПР.

66% от хората предпочитат фиксирания лихвен процент, но само 49% от всички запитани знаят дефиницията му. Въпреки това експертите забелязват подобрение във финансовата грамотност на българите. "Преди 10 години разговорите за финансовата грамотност бяха нещо много екзотично. В последно време забелязвам, че все повече българи разбират, че това е важно", коментира Росица Вартоник от фондацията "Инициатива за финансова грамотност". Според икономиста Владимир Каролев пък българите имат нужда от по-голяма финансова грамотност. "Смятам, че и децата в горните класове трябва да учат в училище основни неща, свързани с финанси", коментира той.

Проучването показва още, че за 73% от българите най-важното е да разполагат с повече информация за финансовите си права, докато 66% смятат за най-важно да знаят към кого да се обърнат, когато имат проблем с финансова институция.

2
1323
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
01 Октомври 2014 22:30
Само 40% ако са то животът тук е прекрасен.
02 Октомври 2014 10:42
...около 4% изобщо не се замисля как и за какво харчи.
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД