:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 273
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Известни са българските изобретатели на годината

 
На тържествена церемония късно снощи Патентното ведомство на България и Европейското патентно ведомство обявиха наградите за „ИЗОБРЕТАТЕЛ НА ГОДИНАТА” и „ИНОВАТИВНА ФИРМА” 2012. Станаха известни и имената на учените, вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели за 2012 г. Досега в Златната книга са вписани 114 автори и колективи.
Наградите бяха връчени от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, председателя на Европейското патентно ведоство Беноа Батистели и председателя на Българското патентно ведомство проф. Камен Веселинов.
Номинациите „Изобретател на годината” бяха в три категории: „Химия и биотехнологии”, „Машиностроене и строителство”, „Електроника и електротехника”.
Патентното ведомство и Европейското патентно ведомство връчват за първи път наградите „Изобретател на годната” и „Иновативна фирма”. Събитието беше осъществено с подкрепата на Съюза на изобретателите в България.



НАГРАДИ „ИЗОБРЕТАТЕЛ НА ГОДИНАТА”

Категория „Химия и биотехнологии”

Спартак Хаджиев
Нася Хаджиева
Дора Хаджиева
Зоя Рачковска
Михаил Петров

Три поколения от едно семейство – на Спартак Хаджиев, са създателите на препарата „Катрапс” за лечение на тумори.
Препаратът е разработен на основата на БЦЖ-ваксина (Bacillus Calmette-Geurin) и стимулира имунната система да се справи с раковите клетки.
„Катрапс” има усилен противотуморен ефект, спира растежа на туморите и предизвиква намаляването или изчезването им. Той е с минимални странични ефекти и блокира потискащото влияние на туморните клетки върху здравите клетки в организма.
Препаратът се използва за лечение на всички форми на злокачествени новообразувания и при всички стадии от развитието на болестта.
Освен български патент, препаратът е получил патент и от Европейското патентно ведомство.
Препаратът има най-добри резултати при лечението на най-разпространените туморни форми, каквито са ракът на гърдата, на белия дроб, ракът на дебелото черво, на простата, на матката и яйчниците, на стомаха, на ларинкса, мозъчните тумори и меланома.


Категория „Машиностроене и строителство”

Огнян Алипиев
Ивайло Николаев
Генчо Попов
Димитър Зафиров

Изобретатели на хидромашина с вътрешно зацепване. Тя дава по-висока производителност при минимални геометрични размери, която се дължи на по-голям обем на камерите за високо и ниско налягане, образувани от кухините на непрекъснато контактуващите повърхнини на три съвместно зацепени зъбни колела. Хидромашината работи в режим на зъбна помпа и в режим на хидромотор в хидравличните системи на различни видове съоръжения.


Категория „Електроника и електротехника”

Проф. Енчо Попов

Пълното име на изобретението е Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси. Предназначен е за зареждане на акумулатори. Произвежда електричество с постоянно напрежение за автомобили или обекти. Използва се при автобуси, пожарни и военни автомобили, специализирани коли за минната и строителната индустрия.
Алтернаторът на Енчо Попов превъзхожда аналозите, произвеждани от световните гиганти „Делко Реми”, „Нихов” и „Престолайт” от САЩ, „Бош” от Германия, японския „Мицубиши”. Той е на първо място по трите най-важни показатели за съвременните електрически машини: има по-висок КПД, по-висока надеждност и по-ниска себестойност.
Алтернаторът е патентован и в САЩ.
Тестове с автобуси в САЩ са установили впечатляваща икономия на гориво – 15%. Алтернаторът се използва за първично вграждане в специализирани машини за армията на САЩ. Това е резултатът от 2-годишни тежки изпитания в реални условия.



НАГРАДА „ИНОВАТИВНА ФИРМА” 2012

КЦМ АД

Дружеството е лидер в производството на цветни и благородни метали в Югоизточна Европа и в Черноморския регион. Акценти в работата на фирмата са иновациите и опазването на природата, както и инвестиционната й политиката в човешките ресурси, модерните системи за управление, съвременната технологична и техническа база.
За последните 5 години има издадени 4 патента, регистриран е 1 полезен модел, а през миналата година са подадени 2 заявки за изобретение.



Изобретателите, вписани в Златната книга на
българските откриватели и изобретатели 2012

Доцент д-р ВИОЛЕТА АНДОНОВА работи в областта на фармацията повече от половин век. Създала е над 120 лекарствени продукта, внедрени в производство. Сред тях са: Темпалгин, Ранитидин, Фамотидин, Фелоран, Цинаризин и др. Предстои регистрацията и производството на нови 35 фармацевтични продукта.
Водещ принцип в нейните разработки е усилването на терапевтичния ефект и намаляването на страничните реакции от основното вещество.
Препаратите са защитени с 5 авторски свидетелства, 22 патента и 5 полезни модела.
Оценка за приноса на доц. Андонова са 7 грамоти за активна внедрителска дейност и юбилеен знак от Научно-изследователския химико-фармацевтичен институт.

Професор СИЯ ЛОЗАНОВА работи в областта на сензориката, нано- и микротехнологиите. Нейните технически решения се прилагат в медицината, при безконтактната автоматика и метрологията, военното дело и борбата с тероризма. Разработките й представляват пробив във високите технологии. Разработките на проф. д-р Лозанова са защитени с 15 действащи патента. В процедура за издаване на патент за изобретение са 24 заявки. Икономическият ефект от само едно от изобретенията й е над 650 хил. лв.
Проф. Лозанова е носител на множество награди за изобретения и иновации в България и в чужбина. През 2008 г. тя получава най-престижната награда на БАН за млад учен в областта на инженерните науки „Професор Марин Дринов”.

Професор Владко Панайотов е създател на висшето образование в минното дело. Крачката от практиката към науката и от науката към практиката.
Проф. Панайотов е автор на нова технологична схема за флотация на полиметални руди, метод за очистване на отпадъчни води, флотационна клетка и метод за извличане на ценни и благородни метали от концентрати и технологични отпадъци. Изобретенията му имат значим социален, екологичен и икономически ефект.
Носител е на орден „Стара планина” – І степен и на множество награди за принос към науката. Преподавател в Минно–геоложкия университет „Св.Ив. Рилски”.
Изобретенията на проф. Панайотов са защитени с 16 авторски свидетелства, 13 патента, 4 полезни модела. Към момента в процедура за издаване на патент за изобретение са 5 заявки.
20
4724
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
19 Октомври 2012 13:27
как изобретения, пък имат аналози, отдавна произвеждани в други държави?
Въпросът ми е основно към раздела за електрониката.
Правилно би било - подобрен вариант, или както по соца му викаха: рационализация.

А това пък направо спира дъха:

КЦМ АД
Дружеството е лидер в производството на цветни и благородни метали в Югоизточна Европа и в Черноморския регион. Акценти в работата на фирмата са иновациите и опазването на природата, както и инвестиционната й политиката в човешките ресурси, модерните системи за управление, съвременната технологична и техническа база.
За последните 5 години има издадени 4 патента, регистриран е 1 полезен модел, а през миналата година са подадени 2 заявки за изобретение.

Към горецитираната общолокуместа формулировка могат да се впишат много фирми. Просто грамотата да е готова и да има празно място за името.
19 Октомври 2012 13:54
Мен пък ми стана интересен алтернатора и се зачетох, по същество това си е многофазен генератор с изправителни дидоди, може и да има нещо ново в конструкцията му, ама по интересно как това прави 15% икономия гориво на автобус? Мощноста му е около 6квата, да кажем че класически четков генератор има 80% кпд, този да има 99% /което не може да бъде/. Значи с него се икономисва 1, айде 2квата от мощноста на мотора. Как това може да икономиса 15% от разхода на автобус който има 150квата двигател. Да не е преместена някоя запетайка в това 15%?
19 Октомври 2012 14:30
Чест и почитания за всички наградени! Желая им нови творчески успехи и много здраве!

Толкова много, толкова много ни липсват добрите примери. Нека им се порадваме!
19 Октомври 2012 14:48
RumenS
19 Окт 2012 13:54

имаш основание да се съмняваш. нарочно не коментирах чисто техническите характеристики, да не ми скочи някой недоволен и да ме обвини в какво ли не.
Преди години в САЩ се продаваха пасивни завихрящи тръби, които според рекламата "смъкваха" цели 30% от разхода на автомобила. А устройството си беше обикновена тръба с усукан витлов профил в нея, който се поставяше след филтъра и преди входа към горивните камери. Това "чудо" струваше около 60-70 долара, някои познати се бяха подлъгали да си го купят и резултатът беше плачевен. Т.е. и в САЩ има мошеници, които пробутват дори сертифицирани от някаква американска организация продукти, които не вършат работа.
Та може с този алтернатор нещата да са сходни. Но не искам да излезе като иронизиране на усилията на хората. Просто не съм съгласен с термина "изобретение".
19 Октомври 2012 15:03
Срам! Истински срам!
Каква е тая класация вкоято не води Б. Борисов бе аланколу?!
Това вече си е наглост!!!
WesternTwilight
19 Октомври 2012 15:09
Имахме навремето един професор в МЕИ /не е този изобретателя/, та и той разправяше че съществували безколекторни генератори за ПОСТОЯНЕН ток. Аз па му виках че НЕ може да има такова чудо принципно /освен ако няма електроника вътре която фактически замества колектора/. Та като видя такива заявки и ми става интерсно.
19 Октомври 2012 15:24
Преди години в САЩ се продаваха пасивни завихрящи тръби, които според рекламата "смъкваха" цели 30% от разхода на автомобила. А устройството си беше обикновена тръба с усукан витлов профил в нея, който се поставяше след филтъра и преди входа към горивните камери.

и у нас се продаваха подобни тъпни навремето.
имаха и фенове. един шофьор от махалата, който иначе не знаеше цената на бензина - крадеше държавен, си беше поставил към 5 подобни изобретения в жигулата. така последната "гореше" според него 5.3 литра на 100 км. човека бил родЕн математик (според жена му, слабограмотна, па и беше плешив, макар и без образование) и ги събираше процентите.
19 Октомври 2012 15:44
къде е БАН в класацията?
19 Октомври 2012 16:58
А лингвистите, къде са в класацията?
Или те са друга боза? ...
Института по Океанология към БАН, какво са изобретили
през изтеклата ЕДНА година, че да са си заслужили заплатите?
19 Октомври 2012 17:16
Огромен брой патенти на антитуморни препарати се издават всяка година по света. Отпускат се милиарди долари за изследвания и проучвания. И накрая лечението се свежда до химиотерапия и лъчелъчение, които се практикиват вече 30 години, ако ли не и повече. Питам се при толкова много препарати какъв е практическият резултат. Какво ги грее болните, че има патенти, като те се лекуват по вече остарял и неефикасен способ.
19 Октомври 2012 17:46
требва да се включи и българския австриец за изобретението скок от космоса
и всеки българин който си е изобретателен по природа
и за ядене ште намери където и да го затвориш
и вратичка у закон да намери ако не да го заобиколи
и далавера от въздуха да направи ако не успее от камъка масло да изтиска
19 Октомври 2012 17:49
бобърче да не би да твърдиш, че от БАН-аджийте не можем да очакваме нищо друго освен приказки- точно като лингвистите
19 Октомври 2012 18:41
Ми щом става дума за изобратения, които са аналогови,
то тогава какви са тези изобретения.
Щото според мен, изобретение е това нещо, което до
момента го няма, като такова никъде по Света.
Или греша?
После, госпожата, дето изобретила “Ранитидина“ ... ми
него го има по целия свят под други наименования?
Какво е изобретила тогава всъщност?
Просто с тези класации, БАН-цкалии както винаги, сами
си правят вятър покрай ушите, сами си вярват, че са
иноватори, сами си ръкопляскат когато сами си раздават
никому не признатите по Света титли и ... забележи.
Иде зима и по стара традиция, пак ще се наредят сред
първите, дето ще ревнат за още държавни субсидии за
да си подсигурят “топлото“ с Бобовдолски брикети и за
никому ненужните им изобретения, гарнирани с нови награди, ръкопляскания, банкети, задгранични командировки по симпозиуми и т.н. все неща в бъдеще време ... ...
19 Октомври 2012 18:48
...предлагам нова категория финансов изобретател - единствен претендент, приет с овации - БойБор - сега ви изненадах!
19 Октомври 2012 22:04
Преди години един познат, доцент от МЕИ беше поставил електронно запалване на своята Шкода. И то беше много ефективно. По думите на друг познат - професор от МЕИ, също собственик на Шкода, колата на доцента беше станала толкова икономична, че не трябва да се пълни резервоара и до горе. Иначе на дълъг път трябва да се отлива от бензина.
20 Октомври 2012 08:29
Тук явно си пишат хора, които нямат представа какво означава изобретение, патент или откритие. Не случайно никой не говори за последното. А първите 2 са признание след експертиза, за нещо, което до сега не е правено.
Иначе и аз не знам какво може да се изобрети в института по океанознание, история или тракология, но обещавам да не ги закривам.
20 Октомври 2012 14:51
Дадинчев,
“изобретението“ и “откритието“ са взаимно свързани до някаква степен.
Но щом ще си играем на думи, то и двете се “патентоват“, с цел да не ти го открадне некой следствието от труда ти. Демек, денгите.
Друг е въпроса, че всичкото нАучен работник в БАН, сърфира из Интернет в работно време, с цел да изплагиатства нещо.
Института по Океанология, какво е?
ЦЯЛ институт при това?!
За мене две канцеларии им стигат, колкото да заформят таблата и белотите.
Щото до момента нито са “открили“ или “изобретили“ нещо с което да са защитили заплатите си за през изминалата година.
Че и преди това.
Оня на Рожен, дето по цел ден наблюдава Слънцето и периодично го дават по телевизията, как каканиже физични закони от учебника по физика за 10 клас, какво е открил?
Така си им минава на некои учЕни трудовия стаж сред чист въздух, мурсалски чай и щастливо спане под звездите.

20 Октомври 2012 18:49
А първите 2 са признание след експертиза, за нещо, което до сега не е правено.

чудесно, хайде тогава по списъка от статията, кое е изобретение? Донякъде - лекарството против рак, всичко останало може да е подобрение, но не и изобретение или откритие.
20 Октомври 2012 19:42
Kreuzer,
нема да ти отговорят.
БАН-скалии изпадат в ужас, само като видят, че ги
споменават в медиите.
Щото напомняйки за себе си, напомнят и на Дянков за
съществуването си и не знаят, как той ще реагира.
А самите БАН са като Ватикана.
Държава в държавата.
Числеността им надхвърля 3 000 калпака.
Цяла АРМИЯ нищоправци.
В БАН не пенЦионират.
Тях ги пенЦионира само и единствено Господ БОГ.
Самите те, нямат никакъв интерес да се промени
статуквото, най-вече от факта, че шуро-баджанащината
им е в кръвта.
Още през 2006 година в този Форум попитах една
известна БАН-цкалийка, как така току-що дипломирали се
студенти, започват веднага работа в БАН (26 висшиста) без
обявен конкурс и без никакъв стаж? А тя и до ден днешен
не ми е отговорила ...
За мен, минимум 70% от институтите им плачат за затваряне.
20 Октомври 2012 20:17
Бобърче
20 Окт 2012 19:42

както парите за "многото" разработки, от "изключителна важност" и с "голям икономически" ефект, така и заплатите и наградите са просто хвърлени на вятъра пари.
А можеше да зарадват пенсионерите за Коледа ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД