Странен обрат придоби захарната афера, при която бяха арестувани шефове на "Литекс", сред които и синът на бизнесмена Гриша Ганчев - Данаил, по обвинения за данъчни измами и пране на пари. Вчера МВР започна да бие отбой и стовари цялата отговорност за акцията на специализираната прокуратура, а спецобвинението изобличи изпълнителната власт в преувеличение.
Говорителят на спецпрокуратурата Пламен Марков обяви, че щетите от укриване на ДДС за държавния бюджет са 200 хил. лв. за месец и половина, а не 200 млн. лв. за година, както твърдеше ден по-рано финансовият министър Симеон Дянков. Прокурорът уточни, че схемата е действала в периода февруари-април 2012 г. Данните за източените пари обаче са само за около месец и половина, защото финансовите отчети за миналия месец още не били готови. Вчера спецпрокуратурата повдигна обвинения на шестимата арестувани. Синът на Гриша Ганчев - Данаил, заедно с другите двама изпълнителни директори на "Литекс комерс" - Милко Димитров и Камелия Мирчева, са обвинени в участие в организирана престъпна група и данъчни престъпления. Същите обвинения получиха и Милко Талев, Ивайло Талев и Тодор Симеонов. "Искате прекалено много конкретика", отговори Марков на въпрос какво точно са правили тримата директори. Той каза единствено, че младият Ганчев бил в течение на схемата, но не уточни кой е лидерът на престъпната група. Милко и Ивайло Талеви и Симеонов са привлечени като помагачи, а останалите като извършители.
Според прокуратурата основният организатор е Милко Талев, който бил посредник при продажба на захар, произведена в заводите в Девня и Бургас. Предприятията са под контрола на "Литекс комерс". Талев намирал транспортните фирми, които превозвали суровината. Парите за захарта били превеждани по сметките на "Симек" ЕООД, с които се разпореждал Талев. Движението по сметките на фирмата се следяло от човек в МКБ Юнионбанк, който се обаждал на Талев, мъжът теглел сумите и ги носел на ръка в офиса на "Литекс комерс". В същата банка са сметките и на други две фирми, участвали в схемата - "Симек трейд" ЕООД и "Офлайн филм", която е собственост на Симеонов. Захарта се превозвала с товарителници, транспортни документи и фактури, които впоследствие се унищожавали. Така от 10-12 доставки месечно се декларирали едва 1-2.
Към момента срещу Гриша Ганчев не са провеждани следствени действия, казаха още от спецпрокуратурата. Използвани са СРС-та, чието прилагане най-вероятно е започнало в началото на февруари. Разследването е от 2 май. По думите на Марков тогава е постъпила оперативна информация от МВР, събирана "в близко и минало време". В момента прокуратурата работи и по версията дали сделките със захар са свързани по някакъв начин с държавния резерв.
Цветан Цветанов пък на няколко пъти стовари цялата отговорност за акцията и последиците от нея върху специализираната прокуратура. МВР шефът повтори, че само спецобвинението може да каже дали има достатъчно доказателства, дали да остане някой в ареста и дали ще има нови обвинения. Той самият не знаел какви са щетите от предполагаемите данъчни измами, осъществявани от захарната част на бизнес империята на Ганчев.
На въпрос за едно от най-тежките обвинения - за внасянето на пълна с тежки метали захар от Чернобил, Цветанов разясни, че имало само намерение, изразено в писмо, открито в електронната поща на един от задържаните. По-късно през деня той разясни, че се е подготвяло пробно влизане на един ТИР с около 25 т захар от радиоактивната зона. Ако пласирането й е преминало успешно, се обмисляло да се разшири обемът на доставките, тъй като цената на суровината била многократно по-ниска. По-късно от спецпрокуратурата съобщиха, че вносителят на тази захар била съвсем друга фирма и нямала нищо общо с "Литекс".
Междувременно и аграрният министър Мирослав Найденов се намеси с обяснението, че няма как да се внесе захар от Чернобил, защото контролът на Агенцията по храните е железен. Той посочи още, че всеки внос на хранителни продукти, особено ако е от рисков регион, какъвто е Украйна, се изследва задължително и за радиация. Думите му обаче веднага бяха опровергани от Агенцията по храните. Оттам обясниха пред "Сега", че това не е задължително и може само да поискат документ от Украйна. Освен това агенцията не е изследвала захар от Украйна на границата. "Това, че някой продукт е от Украйна, не е достатъчна причина да се изследва", коментираха от агенцията и допълниха, че се правят изследвания на база на оценка на риска. В ЕС си имали система за обмен на информация за опасни продукти - какви са, от коя страна идват, и това ги улеснява.
--------БЕЗ ОБВИНЕНИЕ
Гриша Ганчев бе извикан на разпит в ГДБОП, където прекара 20 минути. Той отиде там без адвокат. Преди това пред Би Ти Ви бизнесменът обяви, че цялата история е пълна със спекулации и се "пускат кьорфишеци в публичното пространство". "Аз съм човекът, който постоянно съм алармирал за злоупотреби", повтори тезата си той. Според Ганчев част от фирмите, замесени в схемата за ДДС измами, купували продукция от захарните заводи на "Литекс", но основната част от данъка се източвала със стока, внесена от страни от Европейския съюз. "Те купуват от нас 10-20 камиона, но има и стотици, които прелитат границата като врабчета. Понеже е вътрешнообщностна доставка, те не подлежат на проверка. Всички бандюги могат да си купят захар от нас. Ние не сме разследващ орган", отсече Ганчев и допълни, че е доволен от започналата проверка на захарния бизнес.
Гриша Ганчев нарече "свободни съчинения" информацията, че се е готвел да вкара суровина от Чернобил. "Не знам кой болен мозък го измисли това. 20 г. храня държавата със захар. Нещо да е станало", заяви той.